Fra skimuseum til vintersikre veier
– Jeg kan verken kjøre brøytebil, frese vei, eller legge rør. Men jeg kan det å få med meg folk i en retning!
Magnhild Ek Brynhildsen er prosjektleder på en av de største veikontraktene i landet. Fra kontoret i Åmot i Vinje kommune har 44-åringen ansvar for drift- og vedlikehold av 850 kilometer med vei. Området som strekker seg gjennom Agder og Telemark, fra elgutsatte strekninger i lavlandet, til snøkledde fjelloverganger.
– Vår jobb er å følge opp nullvisjonen for drepte og skadde i trafikken. Det opptar oss faktisk så mye at vi nå kan finne på å ta bilder og sende til kolleger hvis vi ser lure sikringstiltak langs veien.
Mesta er Norges ledende entreprenørkonsern innen drift og vedlikehold av vei, og utfører anleggs- og vedlikeholdsoppdrag for statlige, kommunale og private kunder over hele landet. Prosjektlederne har ansvaret for økonomi, fremdrift og personell, og at alle i oppdraget trekker i samme retning.

Ville ha en ny utfordring
Magnhilds bakgrunn er likevel alt annet enn veidrift og anleggsmaskiner. I 12 år arbeidet hun på Vest-Telemark museum, der hun var guide og formidler av skihistorie. Karriereskiftet var mer tilfeldig. Hun ville ha en ny utfordring, og da hun fikk høre at det var behov for folk tok hun sjansen og hoppet i det.
– Jeg hadde ikke tidligere hatt en lederrolle, men jeg har likevel lært mye om kommunikasjon og det å være en formidler. Det er viktig å by på seg selv, bruke humor, men samtidig sørge for at budskapet er klart.
Det har vist seg å være riktig. Det er hele 40 ansatte i sving gjennom året for å holde veiene i god stand, og enda flere på vinterstid i forbindelse med kolonnekjøring og brøyting. Mange av disse vil ikke Magnhild møte i løpet av en vanlig arbeidsuke, det gjør at kommunikasjonen i stor grad skjer skriftlig og over telefon.

Mange muligheter i bransjen
Hun tror mange ikke er oppmerksomme på hvilke muligheter som finnes i denne bransjen, hvor stor variasjon det er, og hvor mange ulike kvaliteter det er behov for.
– Jeg synes Mesta har vært flinke til å rekruttere personer med ulik bakgrunn, men mange, og kanskje særlig kvinner, ser nok ikke for seg å jobbe i denne bransjen.
Selv er hun veldig fornøyd med at hun tok sjansen.